Jednym z rodzajów rocka, który zmienił życie niejednego pokolenia jest heavy metal. Dzięki potężnemu brzmieniu i tekstom, które obejmują niezliczoną ilość tematów, zespoły metalowe przeżywały swoje dni chwały w latach 70-tych i 80-tych, pozostawiając po sobie spuściznę, która dziś nadal przemawia do tysięcy ludzi na całym świecie. Oto krótka historia heavy metalu.

Geneza: kto jest twórcą heavy metalu?

Dokładny czas i miejsce wybuchu heavy metalu na scenie to Anglia, Birmingham, rok 1968. Kiedy zespół Black Sabbath, założony przez grupę ludzi z miasta pełnego hałaśliwych fabryk, zdołał dokonać syntezy tradycyjnego rock’n rolla i bluesa oraz koszmarów klasy robotniczej.

Black Sabbath wykuł zupełnie nową i unikalną ścieżkę muzyczną, wyznaczoną przez melancholijne riffy gitarowe Tony’ego Iommi, inteligentne teksty Geezera Butlera i grzmiący bas, grzmiącą perkusję Billa Warda i oczywiście unikalny głos i osobowość Ozzy’ego Osbourne’a.

Muzyka była bardzo mroczna i złowroga, w przeciwieństwie do muzyki pop, która była grana wszędzie. Lirycznie Sabbath otwarcie poruszał tematy tabu, takie jak korupcja polityczna, rekreacyjne zażywanie narkotyków i ostracyzm społeczny. W porównaniu z hard rockowymi zespołami końca lat 60-tych, kompozycje i występy Sabbathów były minimalistyczne w formie i wykonaniu. Jednak to, czego brakowało im w złożoności, Black Sabbath nadrabiali mocą i intensywnością. Black Sabbath wyznaczył standardy jako pierwszy prawdziwy zespół heavy metalowy.

Charakterystyka heavy metalu

Heavy metal zazwyczaj charakteryzuje się brzmieniem zdominowanym przez gitarę i perkusję. Rytm jest intensywny i wykorzystuje się bardziej klasyczny styl gry na instrumentach, jak blues czy dźwięki symfoniczne. Jednakże, podgatunki heavy metalu mają swoje własne stylistyczne wariacje na temat oryginalnej formy, które często pomijają lub zmieniają wiele z tych cech. W ramach gatunku heavy metal istnieje szeroka gama dźwięków i stylów. Jednak, według naukowców, ze wszystkich form rock & rolla, heavy metal jest najbardziej ekstremalny pod względem głośności i teatralności.

Kręgosłupem heavy metalu jest gitara elektryczna. Niektóre gatunki mają spokojne, łagodne części, ale większość metalu jest głośna, intensywna, szybka i agresywna. Style wokalne w heavy metalu wahają się od melodyjnego śpiewu przez agresywny śpiew do niezrozumiałego krzyku.