Rock jest jednym z najbardziej wpływowych stylów muzycznych XX wieku. Narodził się w połowie XX wieku i ma mniej niż 100 lat, a dał nam legendy i ruchy, które na zawsze naznaczyły historię ludzkości. Jeśli więc zastanawiasz się, czym jest rock and roll, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule opowiemy Wam o początkach i trochę o historii rock and rolla, abyście mieli pełne pojęcie o tym, czym jest ten potężny, chwytliwy i wszechstronny styl muzyczny.

Skąd wziął się rock and roll?

Według historyków muzyka zwana rock and rollem narodziła się w połowie XX wieku, a dokładnie w latach 50. Głównymi elementami obserwowanymi w początkach rock and rolla są dźwięki pochodzące z takich gatunków jak blues, jazz, folk, boogie woogie i amerykańska muzyka country. W połowie tej dekady, artyści tacy jak Elvis, Bill Haley, Chuck Berry, Little Richard, zaczęli komponować rock and rollowe utwory, które brzmiały z własnym stylem. Nie było lat dojrzewania muzycznego, ale rock and roll pojawił się niemal znikąd, wraz z kreatywnością i fuzją pierwszych grup rockowych, które zaczęły grać te rytmy, głównie w Stanach Zjednoczonych. Następnie Anglicy nadali jej bardziej „międzynarodowy” charakter, dzięki pojawieniu się takich legend jak The Beatles, The Rolling Stones, The Who i innych, którzy podbili świat.

Kto wymyślił rock and rolla?

Choć wielu uważa niektórych z wymienionych wyżej artystów za ojców rock and rolla, prawda jest taka, że każdy z nich odcisnął swoje własne piętno i nadał kreatywność dźwiękom, które już wtedy istniały. Ich osobowości stworzyły potężny i wpływowy wizerunek rockstar, czyli gwiazdy rocka. Coś, co pozostaje jedną z atrakcji gatunku, nie tylko muzyka i poezja tekstów, ale także postać gwiazd rocka, ich ekscesy, niekontrolowane i beztroskie życie, które zawsze naznaczało ten wizerunek. Pionierzy rock and rolla stworzyli własną wersję tego gatunku, która później dała początek niezliczonym podgatunkom i tysiącom artystów, którzy wciąż doskonalili swoje style.

Oczywiście, muzyka rock and rollowa narodziła się jako rytm taneczny, frenetyczny i łamiący wszelkie znane dotychczas formy, do tego stopnia, że już u swych początków została zakazana przez „dobre społeczeństwo”, które uznało ją za zły wpływ na młodzież. Jednak siła ruchu, który rozrastał się bez ustanku, zmiotła wszelkie próby cenzury, stając się głosem wszystkich pokoleń, z których każde miało swój własny styl, gwiazdy i wzorce do naśladowania. Etymologicznie rzecz biorąc Rock 'n’ roll jest skrótem od rock and roll, terminu, który w języku angielskim oznacza „to swing and roll”, będąc tym samym w języku młodzieży lat 50-tych synonimem uprawiania seksu.

Jakie są instrumenty rock and rolla?

Gitara elektryczna jest dziś niekwestionowanym symbolem każdego zespołu rockowego. W początkowym okresie rock and roll był jednak grany przy frenetycznych rytmach fortepianu. Dzisiejszy podstawowy skład zespołu rock and rollowego obejmuje instrumenty: gitarę elektryczną, gitarę basową, perkusję, wokalistę oraz możliwość włączenia instrumentów klawiszowych lub pianina.