W długiej historii rocka narodziły się gatunki i podgatunki, które stały się popularne wśród ludzi kochających muzykę jako całość. Jeden z tych stylów, który nie tylko przekroczył granice muzyki, ale także dotarł do odzieży, filmów, seriali i innych artystycznych i komercyjnych środków wyrazu.

Czym jest Indie Rock?

Indie rock opisuje zarówno postawy zespołów tego gatunku, jak i małą, niskobudżetową naturę wytwórni, które wydają muzykę. Indie rock oderwał się od rocka alternatywnego mniej więcej w czasie, gdy Nirvana przebojem wdarła się do mainstreamu. Indie rock był reakcją na to zjawisko; nie wszystkie odmiany alternatywnego rocka przeszły na stronę Nirvany i nie wszystkie też tego chciały. Jednakże, podczas gdy indie rock zdecydowanie podziela obawy społeczności punkowej dotyczące komercjalizmu, nie jest tak bardzo zainteresowany tym, czy zespoły pozostają niezależne, czy też „wyprzedają się”; ogólne założenie jest takie, że jest praktycznie niemożliwe, aby różne podejścia muzyczne indie rocka były kompatybilne z gustami mainstreamu.

Cechy charakterystyczne Indie Rocka

Zespoły indie wpływają na siebie nawzajem, przez co powstają podobne dźwięki. Ogólnie rzecz biorąc, muzyka indie charakteryzuje się czystą melodią i prostym instrumentarium. Wpływy muzyki ludowej i country są szeroko rozpowszechnione, a w wielu utworach można usłyszeć skrzypce lub fortepian. W kompozycji muzycznej często występuje główne połączenie czterech instrumentów: gitary prowadzącej, gitary rytmicznej, gitary basowej i perkusji z harmonizowanym wokalem. Proste aranżacje sprawiają, że utwory są łatwe do wykonania, co sprawia, że jest to muzyka popularna wśród młodych muzyków.

Muzyka indie zachęca do eksperymentowania. Może wywodzić się z innych dziedzin niż folk i country, tak odległych jak elektronika, jam rock zwany też psychodelią, czy japoński noise. Jego partie gitarowe wykorzystują standardowe akordy power, co sprawia, że jego muzyka jest łatwa do nauczenia.

Najlepsze zespoły indie rockowe do słuchania. Najlepsze zespoły i artyści solowi, którzy stali się głównymi wpływami gatunku Indie Rock, i których powinieneś słuchać, są następujące:

The Smiths
Pixies
Chodnik
Dinosaur Jr.
Belle & Sebastian
Guided By Voices
Elliott Smith
Arcade Fire
Neutral Milk Hotel
Beat Happening
Wilco
Go-Betweens
Death Cab for Cutie